BAZA SPORTOWA

Siedziba UKS Samuraj Lubań znajduje się w Henrykowie 385, gm. Lubań, w budynku po byłej Szkole Podstawowej. Tam klub posiada jedno pomieszczenie biurowe oraz salkę do treningów, przerobioną z pomieszczenia klasowego o wymiarach 12m x 6m oraz dostęp do korytarza o wymiarach 5m x 5m, gdzie zamontowane są drabinki gimnastyczne oraz worki treningowe. Jednocześnie może tam trenować ok. 15 osób, z podziałem na dwie podgrupy.

Centrum Szkoleniowe klubu UKS Samuraj Lubań mieści się przy Gimnazjum Publicznym w Pisarzowicach. Klub korzysta tam z wynajmu wymiarowej sali gimnastycznej wraz z infrastrukturą (szatniami, natryskami, toaletami i gabinetem pielęgniarki) oraz z boiska twardego oraz boiska o murawie trawiastej - w sezonie letnim. Klub tam posiada swoją główną bazę szkoleniową, wraz ze sprzętem do wyłącznej dyspozycji. W piwnicy tej szkoły znajduje się sala walki o wymiarach 9 x 13 m , ze specjalną drewnianą podłogą na ruchomych, dynamicznych legarach, pokrytą wykładziną z odpowiednimi barwami odzwierciedlającymi pole walki i logo karate Shotokan, zaprojektowane przez Prezesa UKS Samuraj Lubań. Na ścianach znajdują się malowidła przedstawiające postacie karateków w różnych pozycjach i postawach walki, namalowane przez jedną z wychowanek klubu Elżbietę Kordyka, która także jest współtwórcą, dzisiejszego logo UKS Samuraj Lubań

Logo to z kolei zostało poddane obróbce elektronicznej przez kolejnego wychowanka klubu Tomasza Podbuckiego i obowiązuje na dzień dzisiejszy, jako znak rozpoznawczy klubu.

Loga UKS Samuraj Lubań wykonane przez Elżbietę Kordyka i Tomasza Podbuckiego

Na podłożu tej salki, na środku pola walki, namalowany został tygrys - symbol karate Shotokan. Przy wejściu do Sali walki, na podłożu namalowane są znaki japońskie, odpowiadające wyrazom: „Kara - te – Do Shoto –kan”, które w przetłumaczeniu należy czytać „ droga w karate Shotokan”. Większość tych prac, związanych z zaprojektowaniem sali, rozłożeniem sprzętu i jej zaadoptowaniu, została wykonana przez prezesa UKS Samuraj Lubań. Następnie dalsze prace związane z wyposażeniem tej salki, montażem urządzeń, malowaniem, została wykonana przez członków UKS Samuraj Lubań: Roberta Cymermana, Agnieszkę Guła, Elżbietę Kordyka, Danutę Piszczek, Sylwię Smajda, Tomasza Podbuckiego, Andrzeja Brzozowskiego i Jacka Jaworskiego.

Sala walki w Gimnazjum w Pisarzowicach. – rok 2006 (zdjęcia autora).

Ponadto w centrum szkoleniowym klubu znajdują się dwa pomieszczenia siłowni, z częściowym jej wyposażeniem, toalety z natryskiem i zagospodarowany korytarz na szatnie. Salka wyposażona jest w przenośną matę do treningów karate, ze specjalnymi atestowanymi lustrami, umieszczonymi na ścianie głównej. Ponadto, na sali walki zamontowano 3 platformy do gruszek bokserskich, o zmiennej wysokości, 8 specjalnych wieszaków do worków treningowych, 4 wieszaki przenośne, z możliwością wieszania ich na drabinki gimnastyczne – ścienne. Zamontowano 7 drabinek gimnastycznych, trzy makiwary ścienne, telewizor ścienny i odtwarzać DVD.

Sala Gimnastyczna w Pisarzowicach. – rok 2006 (zdjęcia autora).

Sala walki w Gimnazjum w Pisarzowicach. – rok 2006 (zdjęcia autora).

Mając na uwadze, iż centrum szkoleniowe klubu mieści się w Pisarzowicach i zdecydowana większość treningów, jak też i seminariów tam się odbywa, niemal cały sprzęt będący na dyspozycji klubu jest tam składowany, w pomieszczeniu magazynowym i sali walki. W zależności od potrzeby, czasami jest przewożony do innych sekcji.

Sala Gimnastyczna w Lubaniu (zdjęcia autora).

Na wyposażeniu centrum szkoleniowego znajduje się następujący sprzęt :

Aktualnie siłownia UKS Samuraj Lubań wyposażona jest :

Ponadto zajęcia prowadzone są w Szkole Podstawowej nr. 4 w Lubaniu na ul. Kopernika, gdzie wynajmowana jest przez UKS Samuraj Lubań sala gimnastyczną wraz z zapleczem. Sala ta jest wielkości boiska siatkarskiego, o podłożu drewnianym, klepkowym. Wejście na tą salę jest z zewnątrz, z pominięciem innych pomieszczeń szkoły.

Zajęcia Sekcji Liceum Lubań prowadzone są na terenie sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr. 2 w Lubaniu, na ul. Leśnej, na podstawie zawartego porozumienia. Sekcja ta ma do dyspozycji przestarzałą salę gimnastyczną o wymiarach 10 m x 22 m. oraz matę rozkładaną, składającą się z 12 materacy o wymiarach 1 m x 2 m, łączonymi rzepami.

Powyższe sekcje w Lubaniu, korzystają częściowo z przewożonego przez prowadzących sprzętu – rękawic, kasków, makiwar i łap trenerskich, w zależności od potrzeby treningowych i fizycznej możliwości.