Samuraje z Lubania ponownie Mistrzami Polski w Karate Shotokan…


Reprezentanci seniorów UKS Samuraj Lubań na MP w Karate Shotokan – Karpacz 2011

W dniach 02-03.07.2011r. w Karpaczu odbyły się Mistrzostwa Polski Karate Shotokan FSKA. Zorganizowały je wspólnie Światowa Organizacja Karate FSKA oraz Dolnośląski Związek Karate przy wsparciu parlamentarzystów, regionalnych i lokalnych władz samorządowych oraz sponsorów. Imprezę poprzedziło seminarium karate w hali przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kowarach, gdzie treningi prowadził osobiście wielki mistrz i światowy propagator sztuk walki - hanshi Kenneth Funakoshi - posiadający najwyższy stopień w sztukach walki – X Dan oraz inni wielcy mistrzowie. W ramach seminarium karate, wielki mistrz Keneth Funakoshi przeprowadził egzamin na stopnie mistrzowskie Dan (czarne pas) oraz kurs sędziowski FSKA. Warto zauważyć, że nasz lokalny działacz sportowy – trener Naszych mistrzów z UKS Samuraj Lubań - Jacek Jaworski zdał na swój kolejny stopień mistrzowski - IV Dan w Karate Shotokan.

Reprezentacja dzieci wraz z rodzicami UKS Samuraj Lubań na Mistrzostwach Polski w Karate -Karpacz 2011.

W pierwszym dniu zawodów - 02.07.2011 r. odbyło się otwarcie przedmiotowych mistrzostw, którego dokonał Prezes Dolnośląskiego Związku Karate Janusz Piepiora – V Dan wraz z posłanką na sejm R.P. p. Elżbietą Zakrzewską. Nadzór naukowy nad imprezą prowadzony był przez naukowców z wrocławskich uczelni, tj. Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze. W tym dniu Nasz region reprezentowało dziewięciu zawodników z UKS samuraj Lubań w wieku 6-13 lat. Z Gminy Lubań - Dawid Zatoka, Jakub Jaworski, Emilia Moczydlak, Wojciech Hercuń, z miasta Lubań - Miriam Dereczenik, Nikola Lewandowska, Katarzyna Konopska, Karol Wrześniewski oraz gminy Leśna – Mateusz Żbikowski. Według relacji trenera Jacka Jaworskiego wszyscy zasługują na wyróżnienie, gdyż wzięli udział w cyklu przygotowań do tych startów, pokonali swoich kolegów klubowych wywalczając sobie awans i dzielnie walczyli podczas tych mistrzostw zarówno w Kumite (walkach wolnych) , jak też i w Kata (formach) i zasługują w pełni na wyróżnienie.

Swoje Mistrzostwo Polski kolejno wywalczyli :


w kategorii chłopcy młodsi -rocznik 7 lat i młodsi Kumite :
2. Mateusz Żbikowski
3. Jakub Jaworski

w kategorii chłopcy młodsi -rocznik 7 lat i młodsi Kata :
2. Jakub Jaworski
3. Mateusz Żbikowski

w kategorii dziewczynek starszych – rocznik 8-9 lat w kumite :
3. Emilia Mczydlak

Zdjęcie 1 i 2 – 2 m Jakub Jaworski i 3 m Mateusz Żbikowski oraz ich trener Jacek Jaworski – UKS Samuraj Lubań.

W drugim dniu zmagań startowali juniorzy starsi i seniorzy. UKS samuraj Lubań reprezentowało 10 zawodników. Oni także nie zawiedli, zdobywając kolejno poszczególne medale i mistrzostwo, bądź w-ce mistrzostwo Polski w Karate Shotokan. I tak kolejno medale i swoje Mistrzostwo Polski zdobyli :


* kategoria Kumite drużynowe mężczyzn seniorów:
1. Tomasz Podbucki

* kategoria Kata indywidualne seniorów:
3. Tomasz Podbucki

* kategoria kumite indywidualne mężczyzn :
2. Jacek Jaworski

* kategoria Kata indywidualne mężczyzn :
3. Jacek Jaworski

Na imprezę przybyli zawodnicy, sędziowie i działacze z krajów Unii Europejskiej i byłego Związku Radzieckiego, Litwy oraz z Maroko i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. W sumie w imprezie uczestniczyło prawie 300 zawodników z 27 klubów sportowych. Komitet honorowy nad imprezą sprawowali : gość honorowy, Prezydent Funakoshi Shotokan Karate Association, posiadający tytuł „hanshi” - Kenneth Funakoshi 10 dan, oraz Elżbieta Zakrzewska – Poseł na Sejm RP Ziemi Jeleniogórskiej.

Z rąk pani poseł Elżbiety Zakrzewskiej trener UKS Samuraj Lubań otrzymał podziękowanie za wieloletni wkład w rozwój sztuk walki i Karate Shotokan w kotlinie jeleniogórskiej a także za wybitne osiągnięcia sportowe na arenie krajowej i międzynarodowej. W ubiegłym roku w Państwowym Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu była eksponowana wystawa poświęcona m.in. Jackowi Jaworskiemu, eksponując jego osiągnięcia i wieloletnią pracę trenerską. Warto także pamiętać , iż w roku 2010 na Mistrzostwach Świata w Karate jego wychowankowie wywalczyli aż 5 medali. On sam od trzech lat nie ustępuje miejsca, zajmując mistrzostwo, bądź w-ce mistrzostwo Polski.

Zdjęcia 1 i 2 – Jacek Jaworski odbierający wyróżnienie i medal za II m w Kumite.

Zarząd UKS Samuraj Lubań pragnie serdecznie podziękować za wieloletnią współpracę dyrekcji SP nr. 4 z Lubania p. Joannie Szkudlarek oraz p. Agnieszce Nnoli a także dyrektorowi Gimnazjum Publicznego z Pisarzowic p. Ryszardowi Leszczyńskiemu, gdzie klub prowadzi swoje zajęcia i korzysta z baz sportowych. Ponadto serdecznie dziękuję wszystkim sponsorom klubu, bez których nie było by tych sukcesów a przede wszystkich – Kopalni Kruszywa Polskie oddział Grabieszyce, Stacji Kontroli Pojazdów – Lubań ul. Zgorzelecka 18, Kopalni Kruszyw i Żwiru z Radostowa, Przedsiębiorstwu „Janar” z Kościelnika, PPHU Adampol z Leśnej , Klubowi Sportowo Rekreacyjnemu Victoria Lubań a także miastu Lubań i Gminie Lubań .

trener UKS Samuraj Lubań
Jacek Jaworski

___________________________________________________________________

Mistrzostwa Świata w Karate - Turin 2011


W dniach 22-23.10.2011 r. odbyły się XIII Mistrzostwa Świata w Karate Shotokan w Turynie we Włoszech. Zorganizowały je wspólnie światowa organizacja Funakoshi Shotokan Karate Association oraz włoska Unione Sportiva USacli. Komitet honorowy nad imprezą sprawował osobiście Prezydent Funakoshi Shotokan Karate Association - hanshi Kenneth Funakoshi, posiadający najwyższy stopień mistrzowski 10 dan.

Foto – Jacek Jaworski, Kenneth Funakoshi, Piotr Sierżant oraz hanshi Kenneth Funakoshi -10 Dan.

W turnieju tym startowali zawodnicy z różnych styli Karate jak Shotokan, Shito-Ryu, czy też Goju-Ryu. Na imprezę przybyli zawodnicy, sędziowie i działacze z krajów Unii Europejskiej a także m.in. z Rosji, Kazachstanu, Izraela, Kenii, Republiki Południowej Afryki, Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Brazylii, Portugalii, Szwajcarii, Anglii, Finlandii oraz Polski.

Foto : Miejsce mistrzostw- hala sportowa Palaruffini Vale Burdin w Turynie we Włoszech.

W sumie w imprezie uczestniczyło ponad 700 zawodników z 27 krajów świata. Reprezentacja Polski FSKA liczyła 18 zawodników, która zdobyła 8 medali w kumite oraz po 2 w kata drużynowym i indywidualnym, zajmując 11 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Foto – zawodnicy z South Africa podczas mistrzostw.

W mistrzostwach tych uczestniczyło m. in. dwóch reprezentantów Polski powołanych z klubu UKS Samuraj Lubań, którzy zdołali wywalczyć aż trzy medale tj.:

Piotr Sierżant
II miejsce w kategorii Kata juniorów 17-18 lat oraz
III miejsce w Kumite (walkach wolnych);

Foto : III m Piotr Sierżant wraz z trenerem Jackiem Jaworskim oraz walka Piotra Sierżanta.

Piotr Sierżant -w pierwszym dniu zmagań w Kata uległ jedynie reprezentantowi Anglii - Thomasowi Woodberry zdobywając srebro, natomiast w drugim dniu mistrzostw w Kumite wygrał kolejno walki z Irlandczykiem Davidem Corfieldem , a także w pełni zrewanżował się w półfinale dla Thomasa Woodberry wygrywając z nim w walce o trzecie miejsce, tym samym zapewniając sobie brązowy medal Mistrzostw Świata Turin 2011. Warto także wspomnieć, iż Piotr Sierżant jest uczniem III klasy Liceum o profilu policyjnym w ZSP nr. 2 z Lubania, gdzie m.in. ma tam także zajęcia w ramach innowacji z technik interwencji policyjnych prowadzonych właśnie przez w/w Jacka Jaworskiego, który został tam oddelegowany z ramienia Policji jako ekspert walki wręcz.

Jacek Jaworski -III miejsce w Kumite (walkach wolnych) seniorów, w klasie mistrzowskiej sandan +.

Foto – podium III m w Kumite Jacek Jaworski oraz weryfikacja sędziowska przed startem.

Jacek Jaworski w pierwszym dniu zmagań startował w kategorii Kata w klasie mistrzowskiej Sandan +, gdzie rywalizował w bardzo silnej i obsadzonej konkurencji z najlepszymi karatekami świata z Włoch, Argentyny, Portugalii, Szwajcarii , Finlandii i Czech klasując się ostatecznie na 10 pozycji. W tej konkurencji od wielu lat królują Włosi i tak też stało się tym razem, gdzie pierwsze i drugie miejsce zajęli właśnie gospodarze. W drugim dniu mistrzostw walczył w Kumite mężczyzn seniorów w klasie mistrzowskiej awansuje do półfinału, przegrywając ostatecznie walkę z reprezentantem Finlandii Harrim Hamalainenem zdobywając tym samym brązowy medal Mistrzostw Świata Turin 2011. Ponadto został powołany do walk drużynowych, gdzie startował w tym samym dniu i reprezentował Polskę jako Polish-England Group, w skład której wchodziło trzech reprezentantów Polski i dwóch z Anglii. Polish-England Group w ćwierćfinale odpadłą z dalszych walk przegrywając z zawodnikami z Kazachstanu.

- Polish-England Group oraz reprezentanci Dolnego Śląska podczas mistrzostw.

Zarząd UKS Samuraj Lubań składa serdeczne podziękowania dla swoich sponsorów, a m. in. dla Włodarzy miasta Lubań, którzy w znacznym stopniu partycypowali w kosztach tego wyjazdu a tym samym w pełni przyczynili się do tego sukcesu, a także dla kopalni Kruszywa Polskie oddział Grabieszyce – pana Prezesa Romana Kołak, Stacji Kontroli Pojazdów Lubań ul. Zgorzelecka 18 – pana Leszka Niewrzędowkiego, Klubu Sportowo-Rekreacyjnego Victoria Lubań – pana Leszka Jaworskiego, Przedsiębiorstwa Janar Kościelniki Dolne 20 – pana Jana Szybko, PPHU Adampol Leśna – pani Reginie Lewandowskiej, Wydobywanie i Uszlachetnianie Żwiru i Piasku Radostów Śr. - pana Władysława Madziarza, Gminie Lubań i samym zawodnikom z UKS Samuraj Lubań, którzy także partycypowali w różnych kosztach. Bardzo serdecznie także dziękuje dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubaniu oraz dyrektorowi Gimnazjum Publicznego w Pisarzowicach za dotychczasową nienaganną współpracę i niesioną nam pomoc. W tych właśnie placówkach oświatowych prowadzone są na co dzień zajęcia klubowe.

Wszystkim serdecznie dziękujemy…
a samym Mistrzom Świata życzymy dalszych sukcesów !!!

Rzecznik prasowy
UKS Samuraj Lubań
Janusz Papas