SPRAWOZDANIE Z DOLNOSLĄSKIEGO TURNIEJU SAMURAJA W KARATE - 21.12.2013 r. Regulamin turnieju...
»zobacz więcej…
 Plakat turnieju... »zobacz więcej…

W dniu 21.12.2013 r. odbył się Dolnośląski Turniej Samuraj w Karate Shotokan pod patronatem Burmistrza Miasta Lubania. Turniej odbył się w Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubaniu, na ul. Różanej 2. Organizatorem turnieju był UKS Samuraj Lubań wraz z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji Lubań. Gośćmi honorowymi zawodów byli - Prezes Polskiego Związku Karate Wacław Antoniak wraz z Prezes Dolnośląskiego Związku Karate Januszem Piepiora. Prezesa PZK Wacław Antoniak wyróżnił trenera Czech Pavla Znamenacek oraz trenera UKS Samuraj Lubań Jacka Jaworskiego za dotychczasową działalność w propagowaniu Karate i podjętą międzynarodową współpracę listami gratulacyjnymi.

W turnieju uczestniczyło łącznie 84 zawodników z terenu Dolnego Śląska, jak też gościnnie startowała dziewięcioosobowa reprezentacja Czech, pod kierownictwem trenera kadry Pavla Znamenacek. Na turniej zgłosiło się także 7 klubów z terenu naszego województwa, którzy przywieźli swoje reprezentacje - Budokan Wrocław z trenerem Piotrem Babiczem, FSK Kowary z trenerem Pawłem Piepiora oraz prezesem klubu Ryszardem Dwornik, Szkoła Karate Oleśnica Wojciecha Włodarczyka, Klub Bushidan Bierutów oraz Bushidan Drołtowice i Bushidan Dziadowa Kłoda z trenerem Jerzym Urbanem. Gospodarze turnieju tj. UKS Samuraj Lubań, stanowili najliczniejszą, bo 41 osobowa reprezentację. W skład klubu wchodzą sekcje z poszczególnych miejscowości, gdzie na co dzień prowadzone są zajęcia - Sekcja Karate Lubań, Sekcja Karate Pisarzowice, Sekcja Karate Świeradów Zdrój i Sekcja Karate Czerniawa. Sędzią głównym zawodów był Jerzy Urban a jego zastępcą Jacek Jaworski. Zawody sędziowali - Piotr Lucer, Grzegorz Jeziorski, Sylwia Smajda, Tomasz Podbucki, Robert Banach, Katarzyna Ziółkowska, Sławomir Bartniak, Andrzej Brzozowski, Piotr Kraszewski, Piotr Sierżant i Paweł Piotrowski. Obsługę techniczną turnieju sprawowali zawodnicy z UKS Samuraj Lubań - z Sekcji Combat Pisarzowice.

Zawody rozegrano w ramach przepisów FSKA, z małymi zmianami, gdzie startowano w trzech kategoriach - Kategorii Pierwszego Kroku - Kihonu, kategorii Kata i kategorii Kumite. Łącznie rozegrano 28 konkurencji. Każdy z finalistów otrzymał medal, dyplom a za pierwsze miejsce dodatkowo puchar. Pozostali zawodnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa.

Niemal w każdym z klubów, którzy przyjechali na turniej, znajdują się zawodnicy dobrej klasy, posiadający na swoim końce mistrzostwo Polski, czy też mistrzostwa międzynarodowe. Szczególną uwagę wszystkich przyciągała kadra Czech, którą reprezentowali wybitni zawodnicy i zawodniczki z klubu Sport Relax, tegoroczni finaliści Mistrzostw Świata w Kata, jak Barbara Znamenackowa, Dorota Blechova, czy Adela Sinerova. Ich występy były niesamowite, pokazując mistrzowski kunszt, a zarazem dając dobry pokaz Kata. To dało możliwość bezpośredniej konfrontacji wszystkim zawodnikom z tymi najlepszymi. Z kolei zawodnicy z Budokanu Wrocław pokazali dobry kunszt walk, z czego też słyną i są znani na matach nie tylko Polski.

Nie mniej jednak, pomimo tak elitarnych klubów i zawodników, doskonale także spisali się zawodnicy gospodarzy, krzyżując rękawice z najlepszymi. Łącznie reprezentanci UKS Samuraj Lubań zdobyli 10 złotych medali, 15 srebrnych i 12 brązowych, co w rankingu turnieju uplasowało ich na pierwszym miejscu. Drugie miejsce zajął Budokan Wrocław, a trzecie FSK Kowary, tuż przed Sport Relax Czechy. Złoci medaliści gospodarzy to - Martyn Szalewski w Konkurencji Pierwszego Kroku, Jakub Przybyłek w Kata i Kumite, Oliwia Sławińska w Kata i Kumite, Dawid Zatoka w Kumite, Amanda Lencewicz w Kata i Kumite, Marek Frońda w Kumite i Kristian Kaleta w Kata.

Serdeczne podziękowania Wszystkim startującym zawodnikom za wspaniałe występy, godne i waleczne reprezentowanie Naszego regionu. Podziękowania kieruję do zawodników seniorów, którzy nie tylko doskonale walczyli, ale także we wszystkim wspierali organizatora turnieju, służyli pomocą i pełnym wsparciem. Gorące podziękowania także dla rodziców dzieci z Samuraja, którzy są zaangażowani w życie klubu i we wszystkim wspierają trenerów, a także dla zawodników z Sekcji Combat, którzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem całej imprezy. Podziękowania także dla doktora Marcina Przybyłka oraz Adama Kulińskiego za sprawowania opieki medycznej podczas turnieju. Szczególne podziękowania kieruję dla Komendanta Powiatowego Policji w Lubaniu, za wspaniały pokaz wykonany przez jego policjantów, podczas inauguracji otwarcia turnieju oraz dla Romana Dziedzic, pracownika MOSiR -u za swoje poświęcenie, pomoc i profesjonalną obsługę.

z poważaniem... Jacek Jaworski, szef wyszkolenia UKS Samuraj Lubań.

__________________________


KONKURS NA SPORTOWCA ROKU MIASTA LUBAŃ

Miło jest mi poinformować, iż Amanda Lencewicz stała się ambasadorem UKS Samuraj Lubań i promotorem sztuk walki - KARATE SHOTOKAN. Jest Naszą reprezentantką zgłoszoną do ogłoszonego przez miasto Lubań konkursu "Sportowiec Roku miasta Lubań". Stąd też proszę o oddawanie na niej głosów i pełne wsparcie zarówno Naszych samurajów, ich bliskich, jak też i Naszych sympatyków...

Od 23 października do końca grudnia br., w każdym wydaniu dwutygodnika „Ziemia Lubańska” drukowane będą specjalne kupony, na których czytelnicy będą mogli oddawać swoje głosy. Kupony można składać do 15 stycznia 2014 r. w Informacji Turystycznej Miasta Lubań, w redakcji „Ziemi Lubańskiej” oraz w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Wygra ten, kto otrzyma największą liczbę głosów. GORĄCO ZAPRASZAM DO GŁOSOWANIA !!!

Amanda Lencewicz - kilka słów o niej...

Swoją przygodę z Karate rozpoczęła w roku 2009, gdzie uczęszczała do klasy policyjnej ZSP nr 2 w Lubaniu i tam też w ramach rozszerzonych zajęć z W-F -u o sztuki walki, rozpoczęła swoje treningi z zakresu taktyk i technik interwencji policyjnych, prowadzonych przez trenera Karate Jacka Jaworskiego. Następnie w roku 2010 wstępuje do klubu sportowego UKS Samuraj Lubań. Tam uczęszcza na zajęcia sportowe z Karate Shotokan, a także walki Combat i Krav Magi. W bardzo szybkim tempie przyswaja sobie podstawowe elementy i taktykę walki, staje się wszechstronną i bardzo utalentowaną zawodniczką zarówno w Kumite, jak też i Kata. Od roku 2011 rozpoczyna starty w zawodach sportowych, zajmując czołowe lokaty. Posiada stopień 4 kyu w Karate Shotokan- (niebieski pas). Warto tu podkreślić iż, aby osiągnąć taki poziom szkoleniowy w Karate, zwykle potrzeba na to 5 lat szkoleniowych. Amanda Lencewicz zrobiła to w 3 lata.

Największe osiągnięcia w sezonie sportowym 2012/2013

Rok 2012

 • • Puchar Polski w Karate we Wrocławiu -3 m. w Kata indywidualnym seniorek;
 • • Otwarte Mistrzostwa Czech -Ceska Lipa - 3 m. w Kata drużynowym seniorek;
 • • Mistrzostwa Polski w Karate FSKA w Karpaczu - 2 m. w Kumite drużynowym;

Rok 2013

 • • Mistrzostwa Polski w Karate Shotokan WKC - I m. w Kumite indywidualnym seniorek oraz 1 m. w Kumite drużynowym;
 • • Mistrzostwach Świata w Karate Shotokan Gdańsk -Żukowo - I m. w Kumite seniorek i I m. w Kata indywidualnym seniorek.


__________________________


Międzynarodowe, Polsko - Czeskie
zgrupowanie Karate
Czechy, Ceska Lipa - 13-15.12.2013 r.

W dniach 13-15.12.2013 r. odbyło się Międzynarodowe, Polsko - Czeskie zgrupowania Karate, na terenie Czeskiej Republiki, a dokładniej w gościnnej i malowniczej, czterdziestotysięcznej miejscowości- Ceskiej Lipie. Seminarium było podsumowaniem wzajemnej współpracy, nawiązanej na początku 2013 roku i podpisaniem wspólnej umowy pomiędzy ZS Jestrebí Czechy a UKS Samuraj Lubań, Polska. W ramach tej umowy został opracowany wspólny projekt o nr. CZ.3.22/3.3.01/13.03850 pod tytułem "Prekracujeme hranice -Przekraczamy granice", który złożono do Euroregionu Nysa, w placówce w Libercu, przez czeskiego partnera ZS Jestrebí. W ramach tego projektu odbyło się zgrupowanie Karate, w centrum szkoleniowym Č.Lípa. Zajęcia prowadzili Czescy szkoleniowcy - Pavel Znamenacek - 6 Dan, Vladmir Budin - 4 Dan i Tomas Dvorak - 4 Dan, a stronę Polską reprezentował Jacek Jaworski - 4 Dan. W imprezie tej uczestniczył team reprezentantów z UKS Samuraj Lubań pod nadzorem trenerów - Katarzyny Ziółkowskiej, Sławomira Bartniaka i Jacka Jaworskiego.

W pierwszym dniu były prowadzone zajęcia z technik podstawowych karate oraz wybrane zagadnienia z kata, z uwzględnieniem dokładności techniki i dynamiki w ich wykonywaniu. Kolejne treningi były poświęcone wybranym elementom realnej walki kontaktowej, a dokładniej strategii wyprzedzania i kontrataku. Pavel Znamenacek przeprowadził doskonały trening gibkości a zarazem wytrzymałości, połączony z dobranymi ćwiczeniami treningu eksplozywnego, wykorzystywanego obecnie w sportach walki. Był to niemal całodzienny maraton treningów, prowadzonych kolejno, jeden po drugim, ze zmieniającymi się prowadzącymi. Każdy uczestnik mógł znaleźć w tym coś dla siebie. W przerwie zajęć zawodnicy z UKS samuraj Lubań poznawali miejscowość,w tym centrum miasta udekorowane pięknymi, świątecznymi ozdobami. Po zajęciach zawodnicy z Polski mieli zagwarantowaną odnowę biologiczną w centrum sportowym w Ceskiej Lipie, gdzie korzystali z kompleksu basenów, licznych jacuzzi i zjeżdżalni. Dodatkową atrakcją dla naszych reprezentantów była możliwość kibicowania na profesjonalnym lodowisku dla pierwszoligowych drużyn hokeja.  W drugim dniu zmagań odbył się turniej karate pomiędzy reprezentantami Polski, reprezentowanej w pełni przez zawodników z UKS Samuraj Lubań i reprezentacją Czech pod nazwą "Karate - Spolecna Zivotni Cesta". Nasza reprezentacja wystawiła 5 reprezentujących do konkurencji Kata i 4 reprezentantów do Kumite drużynowego. Zawodnicy z UKS Samuraj Lubań bardzo dzielnie walczyli, zdobywając łącznie 6 medali :1. Jakub Jaworski - I m. w Kata
2. Jakub Przybyłek - II m. w Kata
3. Emilia Moczydlak - II m. w Kata
4. Szymon Gałusza - III m. w Kata
5. Dawid Zatoka - III m. w Kata
6. Drużyna Polska (Piotr Sierżant, Arkadiusz Waryga, Karol Kleszczyński i Jakub Wiśniewski) - II m. w Kumite Drużynowym.

__________________________


PUCHAR POLSKI KARATE WE WROCŁAWIU 07.12.2013r.

W dniu 07.12.2013 r. we Wrocławiu odbył się XVI Puchar Polski Karate. Zawody zostały rozegrane na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, zorganizowane przez Wrocławski Klub Sportów Azjatyckich Budokan Wrocław oraz Dolnośląski Związek Karate. W zawodach tych uczestniczyło niemal 200 zawodników z całej Polski. W imprezie tej uczestniczyła także reprezentacja UKS Samuraj Lubań w składzie - Szymon Gałusza, Szymon Pietrykowski, Mateusz Żbikowski, Dawid Zatoka, Michał Zatoka, Karol Wrześniewski, Alicja Kulińska, Mikołaj Medyński, Hanna Medyńska, Jakub Wiśniewski, Mateusz Polakiewicz, Jakub Jaworski, Emilia Moczydlak, Nina Maszewska, Mateusz Harasimiuk pod opieką trenera Jacka Jaworskiego oraz Katarzyny Ziółkowskiej i Sławomira Batniak. I jak już nas zdołali przyzwyczaić do zwycięstw, tak też i tym razem nie zawiodła reprezentacja z UKS Samuraj Lubań, która łącznie zdobyła aż 7 medali. Kolejno swoje walki wygrywali :


1. Alicja Kulińska - II m. w Kumite indywidualnym;
2. Alicja Kulińska - II m. w Kata indywidualnym;
3. Jakub Jaworski - III m. w Kumite indywidualnym;
4. Emilia Moczydlak - III m. w konkurencji Kumite indywidualnym;
5. Emilia Moczydlak - III m. w konkurencji Kata indywidualnym;
6. Mateusz Żbikowski - III m. w konkurencji Kumite indywidualnym;
7. Jakub Wiśniewski -III m. w konkurencji Kumite indywidualnym.

Serdeczne podziękowania Wszystkim startującym zawodnikom za wspaniałe występy, godne i waleczne reprezentowanie Naszego regionu i kraju.
Podziękowania kieruję także do rodziców naszych podopiecznych, którzy partycypowali w kosztach tego wyjazdu. Szczególne podziękowania dla Państwa Gałusza, Pietrykowskiego, Żbikowskiego, Medyńskich, Zatoka i Polakiewicz za wspólny wyjazd, transport i sprawowania opieki nad dziećmi podczas niemal całodniowych zmagań. Dziękuję także Wszystkim naszym sponsorom, dzięki którym jest prowadzona nasza codzienna działalność szkoleniowa, a m.in. Gminie miejskiej Lubań, Gminie Lubań, Gminie Świeradów Zdrój, Starostwu Powiatowemu w Lubaniu, Dyrektorowi Gimnazjum Publicznego w Pisarzowicach, Dyrekcji Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie Zdroju oraz Szkole Podstawowej nr. 1 w Świeradowie Zdroju, Firmie Z.H.U.P Zodiak Lubań oraz Stacji Kontroli Pojazdów Lubań ul. Zgorzelecka 18, Firmie Wydobywania i Uszlachetniania Żwiru i Piasku - Radostów Średni, Firmie Uniwersal PPHU SC i innym.
z poważaniem... Jacek Jaworski, szef wyszkolenia UKS Samuraj Lubań.

__________________________


OTWARTE MISTRZOSTWA CZECH
W KARATE WSZECHSTYLOWYM
CZESKA REPUBLIKA - CESKA LIPA 30.11.2013 r.

W dniu 30.11.2013 r. odbyły się Otwarte Mistrzostwa Czech w Karate, w pięknej i malowniczej miejscowości Ceska Lipa. Organizatorem Zawodów była organizacja FSKA Czechy oraz klub Sport Relax. W zawodach tych uczestniczyło ponad 200 zawodników z Czech, reprezentujących 18 klubów narodowych, w tym znanych i rozpoznawalnych w Europie jak Sport Relax Ceska Lipa, Karate Vision Praha, SK Kesl Ryu Praha, Auto Skoda Praha, Klub Karate Mlada Bolesłav, Karate Klub Usti nad Labą. Zmagania odbywały się na czterech matach jednocześnie w 4 konkurencjach - w Kata Indywidualnym, Kata Drużynowym, Kata Duo oraz Modelowych Sytuacjach (walkach reżyserowanych).

Ze względu na otwarty i międzynarodowy charakter zawodów, w turnieju tym na indywidualne zaproszenie trenera kadry narodowej Czech Pavla Znamenacek, uczestniczyli także reprezentanci Polski, a dokładniej reprezentacja z UKS Samuraj Lubań - Jakub Przybyłek, Mateusz Harasimiuk, Jakub Jaworski, Michał Zatoka, Dawid Zatoka, Hanna Medyńska, Emilia Moczydlak, Arkadiusz Waryga, Piotr Sierżant, Patryk Jarosz, Karol Kleszczyński, Amanda Lencewicz , Katarzyna Ziółkowska, Robert Banach wraz z trener Jackiem Jaworskim, który jednocześnie został powołany do grona sędziowskiego i sędziował zmagania na macie. Jak już zdołaliśmy się przyzwyczaić, był to kolejny już turniej z bardzo dobrymi występami reprezentantów UKS Samuraj Lubań. Samuraje nie zawiedli, dzielnie walczyli zajmując kolejno czołowe lokaty w poszczególnych kategoriach.Tak też poniżej przedkładam wyniki poszczególnych zawodników, reprezentantów Polski :1. Jakub Jaworski - I m. w Kata indywidualnym
2. Michał Zatoka - II m. w Kata indywidualnym
3. Mateusz Harasimiuk - II m. w Kata indywidualnym
4. Jakub Przybyłek - III m. w kategorii Kata indywidualnym
5. Arkadiusz Waryga - II m. w kategorii Kata indywidualnym
6. Piotr Sierżant i Arkadiusz Waryga - II m. w kategorii Kata Duo
7. Karol Kleszczyński i Patryk Jarosz - III m. w kategorii Kata Duo
8. Patryk Jarosz - III m. w kategorii Kata indywidualnym
9. Amanda Lencewicz i Katarzyna Ziółkowska -III m. w Kata Duo
10. Katarzyna Ziółkowska i Amanda Lencewicz - III m. w Modelowych Sytuacjach
11. Robert Banach - III m. w Kata indywidualnym

Reasumując cały turniej i uzyskane wyniki, UKS Samuraj Lubań w ranking turnieju uplasował się na 7 miejscu, zdobywając 714 pkt i jest to bardzo wysoka pozycja. Więcej informacji na temat zawodów można uzyskać na stronie internetowej organizatora: http://www.karate-znamenacek.cz/udalosti/otevreni-mistrovstvi-cr-fska/.

Gorące i ciepłe podziękowania kieruję na ręce wszystkich startujących zawodników, którzy bardzo dzielnie, z wielkim oddaniem i poświęceniem walczyli w poszczególnych konkurencjach. Z wielkim duchem wojownika walczyli także pozostali zawodnicy, którzy mieli w swoich konkurencjach po 30 zawodników. Emilia Moczydlak, Hanna Medyńska i Dawid Zatoka, zaliczając poszczególne rundy, dostając się do 1/8 finału i tam ulegając wybitnym zawodnikom, w większości ze klubu Sport Relax, który w swoich barwach ma bardzo utytułowanych zawodników, mistrzów Czech, Europy i Świata.

Podziękowania kieruję do rodziców naszych podopiecznych i samych zawodników, którzy partycypowali w kosztach tego wyjazdu. Szczególne podziękowania dla Państwa Przybyłek, Harasimiuk i p. Łukasza Chrapek za wspólny wyjazd, transport i sprawowania opieki nad dziećmi podczas niemal całodniowych zmagań. Dziękuję także Wszystkim naszym sponsorom.

z poważaniem... Jacek Jaworski, szef wyszkolenia UKS Samuraj Lubań.

__________________________


IX Turniej Samuraja w Karate Shotokan
Dzieci i Młodzieży
Pisarzowice - 23.11.2013 r.

W dniu 23.11.2013 r. na sali gimnastycznej Gimnazjum Publicznego im. Aleksandra Fredry w Pisarzowicach, gm. Lubań, odbyła się kolejna już edycja IX Turnieju Samuraja w Karate Dzieci i Młodzieży. Głównym celem turnieju było wyłonienie najlepszych zawodników z UKS Samuraj Lubań a dalej powołania ich do kadry klubu i reprezentowania naszego regionu w Mistrzostwach Dolnego Śląska, a także propagowanie Karate Shotokan w naszym regionie oraz doskonalenie walki sportowej, jej przepisów a także doskonalenie przyszłej kadry sędziowskiej. W zawodach tych, zarówno w konkurencji Kata jak i też Kumite, wystartowało łącznie 58 zawodników, którzy na co dzień trenują w ramach Uczniowskiego Klubu Sportowego Samuraj Lubań, który zrzesza następujące sekcje : Sekcji Karate Lubań, Sekcji Karate Pisarzowice, Sekcji Karate Świeradów Zdrój, Sekcji Karate Czerniawa i Sekcji Combat Pisarzowice. Zawody otworzył gość honorowy zawodów, dyrektor Gimnazjum w Pisarzowicach p. Ryszard Leszczyński. Zawodnicy początkujący, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z karate, startowali w konkurencji Pierwszego Kroku, a pozostali zawodnicy startowali w konkurencji Kata, jak też i Kumite. Turniej rozegrano wg. przepisów organizacji FSKA. Zawody sędziowali - Jacek Jaworski, Katarzyna Ziółkowska, Piotr Sierżant, Arkadiusz Waryga, Patryk Jarosz, Karol Kleszczyński, Agnieszka Guła i Sławomir Bartniak.

Wyniki poszczególnych konkurencji :

  I. Konkurencja Pierwszego Kroku - rocznik 2006-2008

  1. Julia Kazan- Sekcja Karate Lubań
  2. Aleksandra Kiernos- Sekcja Karate Świeradów Zdrój

  II. Konkurencja Pierwszego Kroku - rocznik 2003-2005

  1. Martyn Szalewski - Sekcja Karate Lubań
  2. Honorata Adamska- Sekcja Karate Lubań
  3. Laura Dąbrowska - Sekcja Karate Czerniawa

  III. Kata indywidualne chłopców - rocznik 2005-2006

  1. Mateusz Harasimiuk - Sekcja Karate Lubańv
  2. Szymon Gałusza- Sekcja Karate Lubań
  3. Jakub Przybyłek - Sekcja Karate Lubań

  IV. Kata indywidualne dziewcząt - rocznik 2002-2005

  1. Emilia Moczydlak - Sekcja Karate Pisarzowice
  2. Hanna Medyńska- Sekcja Karate Pisarzowice
  3. Oliwia Sławińska - Sekcja Karate Lubań

  V. Kata indywidualne chłopców - rocznik 2003-2004

  1. Jakub Jaworski- Sekcja Karate Pisarzowice
  2. Maciej Telingo- Sekcja Karate Lubań
  3. Mateusz Żbikowski - Sekcja Karate Pisarzowice

  VI. Kata indywidualne mix - rocznik 2000-2002

  1. Karol Wrześniewski - Sekcja Karate Pisarzowice
  2. Nina Maszewska- Sekcja Karate Lubań
  3. Jakub Wiśniewski - Sekcja Karate Pisarzowice

  VII. Kata indywidualne mężczyzn - rocznik 1997- i starsi

  1. Piotr Sierżant- Sekcja Karate Pisarzowice
  2. Karol Kleszczyński- Sekcja Karate Pisarzowice
  3. Arkadiusz Waryga - Sekcja Karate Pisarzowice

  VIII. Kumite indywidualne chłopców - rocznik 2005-2006

  1. Jakub Przybyłek - Sekcja Karate Lubań
  2. Mateusz Harasimiuk - Sekcja Karate Lubań
  3. Szymon Gałusza - Sekcja Karate Lubań

  IX. Kumite indywidualne dziewcząt - rocznik 2002-2005

  1. Emilia Moczydlak- Sekcja Karate Pisarzowice
  2. Hanna Medyńska- Sekcja Karate Pisarzowice
  3. Alicja Kulińska - Sekcja Karate Lubań

  X. Kumite indywidualne chłopców - rocznik 2003-2004

  4. Jakub Jaworski- Sekcja Karate Pisarzowice
  5. Michał Zatoka- Sekcja Karate Pisarzowice
  6. Mateusz Żbikowski - Sekcja Karate Pisarzowice

  XI. Kumite indywidualne chłopców - rocznik 2000-2002

  1. Karol Wrześniewski- Sekcja Karate Pisarzowice
  2. Mikołaj Medyński- Sekcja Karate Pisarzowice
  3. Mateusz Polakiewicz - Sekcja Karate Pisarzowice

  XII. Kumite indywidualne mężczyzn - rocznik 1997 - i starsi

  1. Karol Kleszczyński- Sekcja Karate Pisarzowice
  2. Arkadiusz Waryga - Sekcja Karate Pisarzowice
  3. Piotr Sierżant - Sekcja Karate Pisarzowice

SĘDZIA GŁÓWNY TURNIEJU :

Jacek Jaworski
Sędzia międzynarodowy
IV REFEREE
Licencja 113/FSKA/10

__________________________

XV MISTRZOSTWA ŚWIATA W KARATE SHOTOKAN (XV WORLD CHAMPIONSHIPS KARATE SHOTOKAN FSKA ) POLAND, GDAŃSK-ŻUKOWO 20-22.09.2013


W dniach 20-22.09.2013 r. odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Shotokan . Były to piętnaste mistrzostwa w swojej historii, a drugie z kolei, zorganizowane w Polsce. Areną zmagań była piękna hala widowiskowo - sportowa w Żukowie k. Gdańska. Oficjalnego otwarcia mistrzostw dokonali osobiście - Kenneth Funakoshi, jeden z najwybitniejszych na świecie obecnie mistrzów i nauczycieli Karate, a tym samym założyciel międzynarodowej organizacji FSKA oraz Minister Sportu i Turystyki pani Joanna Mucha wraz z burmistrzem Żukowa. Na turniej zjechało ponad 700 zawodników niemal z całego świata, w tym z tak odległych krajów jak RPA, czy też Indii i Stanów Zjednoczonych. W ceremonii otwarcia brało udział ponad 1000 sympatyków tej sztuki walki, podczas której oczywiście nie mogło zabraknąć akcentów regionalnych, nawiązujących do wspaniałych tradycji i dorobku kulturowego serca Kaszub, jakby chociaż pokazów kaszubskich haftów na kimonach, pań w strojach ludowych, czy też kapeli ludowej. Były także akcenty dalekiego wschodu, jak dźwięki azjatyckiego gongu podczas otwarcia turnieju i japońskiej poezji, przetłumaczonej na język kaszubski.

W zawodach tych brało udział także 9 reprezentantów z naszego regionu tj. z UKS Samuraj Lubań - Jakub Jaworski, Amanda Lencewicz, Katarzyna Ziółkowska, Sylwia Smajda, Arkadiusz Waryga, Piotr Sierżant, Robert Banach, Karol Kleszczyński pod kierownictwem trenera a zarazem zawodnika Jacka Jaworskiego. Tym samym wszyscy zawodnicy reprezentowali barwy swojego klubu, naszego regionu, a przede wszystkim barwy Polski. Nasi reprezentanci powołani z UKS Samuraj Lubań startowali w drugim i trzecim dniu zmagań, zarówno w Kata (wykonywaniu form), jak też i Kumite (walkach wolnych). W sobotę dzielnie walczył nasz najmłodszy reprezentant Jakub Jaworski, plasując się ostatecznie na 11 miejscu w Kata i 14 w Kumite, przegrywając swoją walkę w eliminacjach z kolegą z reprezentacji z Lęborka, Jakubem Ptasińskim oraz Karol Kleszczyński, zajmując 10 m. w Kata i 9 m. w Kumite, przegrywając walkę eliminacyjną z zawodnikiem z Litwy Marksem Robermansem.

W trzecim dniu turnieju startowali nasi seniorzy, którzy od kilku już lata reprezentują wysoki poziom zarówno techniczny, jak też i motoryczny, zajmując czołowe miejsca podczas mistrzostw Polski, czy też w zawodach międzynarodowych. Doskonale walczył Arkadiusz Waryga ostatecznie zdobywając srebrny medal w Kata, ustępując jedynie reprezentantowi Ukrainy Yevgenowi Vodolazskyy a także zdobywając brązowy medal w Kumite. Na szczególną uwagę zasługuje także Sylwia Smajda, która wywalczyła srebrny medal w Kumite i brązowy medal w Kata. Niewątpliwie "złoty" swój dzień miała Amanda Lencewicz, która zarówno w Kata, jak też Kumite zdobyła pierwsze miejsca, wywalczając podwójnie tytuł mistrzyni świata w Karate, pokonując kolejno swoje rywalki.

Doskonałe walki stoczył także Jacek Jaworski, pokonując na swej drodze do finału kolejno reprezentanta Litwy Mihaiła Shpilevoy, reprezentanta Anglii Raifa Rebetge oraz Sebastiana Spornego, kolegę z reprezentacji a wychowanka wybitnego szkoleniowca Waldemara Nagalskiego z Wielkopolskiego Klubu Karate, ostatecznie przegrywając na punkty w walce o finał z kolejnym reprezentantem Polski - Arkadiuszem Stubbą, tym samym zdobywając tytuł w-ce mistrza świata.

Dobry występ miał także Piotr Sierżant, który ostatecznie uplasował się na 4 m. w Kata i 4 m. w Kumite a także Katarzyna Ziółkowska, która awansowała do półfinału i w ostatecznej walce, w której prowadziła jednym wazari, doznała kontuzji kolana i walka została przerwana. Ostatecznie zajęła IV m. w Kumite i VII w Kata. Każdy z uczestników mistrzostw otrzymał pakiet pamiątkowy wraz z dyplomem uczestnictwa.

Oprócz zawodów, zawodnicy z UKS Samuraj Lubań mieli możliwość podziwiać piękne Morze Bałtyckie oraz miasto Gdańsk, a także pogłębić swoja historię z okresu II Wojny Światowej, zapoznając się z żywa historią września 1939 i obrońcami Westerplatte.

Jacek Jaworski w pierwszym dniu zmagań startował w kategorii Kata w klasie Ponadto wychowanek UKS Samuraj Lubań Tomasz Podbucki w dniu 21.09.2013 w Środzie Wielkopolskiej startował w Drużynowych Mistrzostwach Polski w Karate Fudokan. Zawody te były bezpośrednim sprawdzianem przed Mistrzostwami Świata w Karate Fudokan. Tomasz Podbucki walczył wraz z kolegami z klubu WKSA Budokan Wrocław, zdobywając tytuł drużynowego w-ce mistrza Polski w Kumite Klasycznym, ulegając jedynie klubowi Zanshin Jaktorów oraz wywalczył brązowy medal w Kumite indywidualne Freestyle +82kg. Tym samym Tomek potwierdził swoją wysoką formę i bardzo dobre przygotowanie do zawodów i liczy na powołanie na Mistrzostwa Świata.

Zarząd klubu pragnie serdecznie podziękować Wszystkim startującym zawodnikom za wspaniałe występy, godne i waleczne reprezentowanie Naszego regionu i kraju. Ponadto gorące podziękowania wszystkim sponsorom, dzięki którym jest prowadzona codzienna działalność szkoleniowa, a m.in. Gminie miejskiej Lubań, Gminie Lubań, Gminie Świeradów Zdrój, Starostwu Powiatowemu w Lubaniu, Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr. 4 w Lubaniu, Dyrektorowi Gimnazjum Publicznego w Pisarzowicach, Dyrekcji Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie Zdroju oraz Szkole Podstawowej nr. 1 w Świeradowie Zdroju, Firmie Z.H.U.P Zodiak Lubań oraz Stacji Kontroli Pojazdów Lubań ul. Zgorzelecka 18, Firmie Wydobywania i Uszlachetniania Żwiru i Piasku - Radostów Średni, Firmie Uniwersal PPHU SC i innym.

Przed klubem w b.r. są jeszcze kolejne wyzwania, jak Puchar Polski we Wrocławiu, Otwarte Mistrzostwa Czech, organizacja IX Dolnośląskiego Turnieju Samuraja w Karate w Lubaniu, czy starty w przyszłorocznych Mistrzostwach Europy w Karate. Czy zdołają to zrealizować, zależne jest to także od sponsoringu. Tak więc "samuraje" już dziś biorą się do ciężkiej pracy i rzetelnych treningów.

w imieniu zarządu...

Prezes
UKS Samuraj Lubań
mgr Jacek Jaworski
IV DAN